28 лютого, відбулося 4 засідання Громадської ради при Волинській ОДА.

На порядок денний було винесено 5 питань:

- Про заходи оргнів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадськості щодо догляду за місцями поховань православних українців, історичної пам’яті нашого народу на території Люблінського воєводства Республіки Польща; про стан та перспективи відкриття пам’ятника Президентові УНР Михайлові Грушевському в м. Холм Люблінського воєводства РП та запровадження в будинку, де він народився, Українського культурного центру;

- Про розгляд звернення директора «Кріс-Віт Україна» Конінгс В.Л. щодо незаконного відчуження орендованих сільгоспугідь на території Одерадівської сільради Луцького району;

- Про Програму матеріально-технічного забезпечення військових частин (установ), підрозділів правоохоронних органів, проведення заходів територіальної оборони та комплектування військових частин, мобілізаційної підготовки та мобілізації області;

- Про підтримку петиції щодо економічної блокади тимчасово окупованих територій України;

- Про хід реалізації Субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Волинській області».

На засіданні були присутні голова громадської ради при Волинській облдержадміністрації Олександр Волянюк,  начальник управління з питань внутрішньої політики Волинської ОДА Ольга Чубара, голова консультативної ради при Прокуратурі Волинської області Георгій Остров та члени Громадської ради.

 17101325_1868129406800296_92326478_o

Під час обговорення першого питання стало відомо, що у Республіці Польща хочуть встановити пам’ятник видатному українському діячу Михайлу Грушевському.

Начальник управління з питань внутрішньої політики Волинської ОДА Ольга Чубара зазначила, що відкриття пам’ятника Михайлові  Грушевському в місті Холм Люблінського воєводства в Республіці Польща, де він народився може бути вирішене лише на міжнародному рівні.

З її слів, Волинська ОДА неодноразово повідомляла Адміністрацію Президента України та Міністерство закордонних справ про необхідність відкриття такого пам’ятника та запровадження в будинку де він народився, Українського культурного центру.

Сергій Годлевський додав, що невідомо коли можна буде виділити на це кошти, бо наша держава перебуває в стані війни, але потрібно хоча б домовитися з містом Холм, яке є побратимом Луцька і Ковеля, про дозвіл на закладення каменя під монумент.

Також Сергій Годлевський розповів, що кладовища з похованнями українців в Республіці Польща знаходяться в плачевному стані.

За його словами, в Польщі знаходяться 467 кладовищ з похованнями українців. Лише 10 % з них знаходяться в нормальному стані. Це ті кладовища, які доглядають українські волонтери, або ті, які знаходяться на теперішній території римо-католицьких кладовищ. Багато кладовищ знищувалось, щоб «стерти» пам’ять про українців, які там жили. Понад 60 років за кладовищами ніхто не доглядав, багато з них використовувалися, як сміттєзвалища. Він говорить, що коли протягом 50 років могилу ніхто не доглядає, то на її місці роблять нове поховання.

«Нам потрібно брати приклад з Польщі, яка доглядає за кладовищами, де поховані їхні громадяни», - говорить Сергій Годлевський.

Він запропонував, щоб між 20-ма адміністративними одиницями Волинської області поділити кладовища і кожній виділити 20 тисяч гривень на догляд за цими кладовищами. Також він запропонував звернутися до Міністерства закордонних справ та Інституту національної пам’яті, щоб ті розробили програму по догляду за місцями поховань українців.

17092886_1868129410133629_266088663_o

     

Під час засідання стало відомо, що Громадська рада звернеться до Волинської облради, щоб та виділила кошти для 14 бригади на запчастини для ремонту техніки. Для цього створено відповідний кошторис.

Голова Громадської ради при Волинській облдержадміністрації Олександр Волянюк розповів, що під час його спільної із волонтерами поїздки в зону АТО військових турбували питання матеріального забезпечення та відсутність деталей на ремонт техніки.

За його словами, 14 бригада закриває 150 кілометрів фронту, при нормі 50-70 кілометрів. Бригада потребує 750 тисяч гривень на ремонт техніки, багато з якої ще в 2014 році поступило на фронт вже у поганому стані.

Громадська рада прийняла рішення звернутися до Волинської облради, прикріпивши до звернення кошторис, щоб та виділила кошти на ремонт техніки.

Обговорюючи питання підтримання петиції щодо економічної блокади, голова Громадської ради Олександр Волянюк розповів, що вимогу ініціював голова ГО «Спілка власників зброї» Ігор Алексєєв. У петиції висувається вимога до Президента України, Прем’єр-міністра України та Голови Верховної ради України, щоб вони підтримали економічну блокаду тимчасово окупованих територій. На даний момент петицію підтримало 50 громадських організацій Волині.

17036803_1868129403466963_127849581_o

Самооборонівець Олександр Ніколайчук виразив сумнів, що «Самооборона» буде підписувати цей документ, бо ця петиція покладеться між інших документів і забудеться. Він каже, що блокаду потрібно підтримувати фізично, їхати туди. Також пікетувати під Верховну Раду, щоб та затвердила блокаду на законодавчому рівні.

«Потрібно діяти, а не займатися танцями», - резюмує самооборонівець.

dsc_0190_148836926830

Про хід реалізації Субпроекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Волинській області» розповів член Громадської ради Сергій Новосад.

За його словами, проект має реалізуватися 5 років. Після 2 років реалізації субпроекту не помітно ніяких результатів. Його керівники лише отримують зарплату, на яку виділено 3% від загальної суми позики. Контроль за реалізацією проекту здійснює Світовий банк, а участь Міністерства охорони здоров'я у контролі за підготовкою і підписанням контрактів, згідно висновків Рахункової палати, визнано недостатніми. Позику мають віддавати з 2020 по 2038 рік, а вже є 1,2 мільйона доларів штрафу за невикористання коштів. Із половини виділеної суми 66% використали на консультативні послуги та супроводження проекту. Також 50 тисяч доларів виділено на створення електронного реєстру пацієнтів у Волинській області. Разом із тим було анонсовано, що МОЗ створює таку систему по всій Україні.

Громадська рада взяла інформацію Сергія Новосада до відома. Також було вирішено звернутися до голови облдержадміністрації Володимира Гунчика, щоб той взяв під особистий контроль хід реалізації проекту та ініціювати перед представництвом Світового банку погодження питання щодо зменшення зарплат консультантів.

Насамкінець Консультативна рада при прокуратурі Волинської області та Громадська рада при ОДА підписали меморандум про співпрацю.