Під час чергового засідання члени Громадської ради при Волинській ОДА обговорили питання екологічної ситуації на полях фільтрації Гнідавського цукрового заводу. В результаті обговорення стало відомо, звідки ж у Луцьку береться жахливий сморід і яким чином його можна ліквідувати.
Про це йшлося під час чергового 6-го засідання Громадської ради при Волинській облдержадміністрації.

01rzTXyjg6Q


За словами активістки Мар'яни Сорочук, до Громадської ради звернулася ініціативна група людей, зокрема мешканці сіл Баїв, Боратин, Гірка Полонка, Рованці, Полонка та вулиці Львівської з проханням втрутитись у ситуацію та позбавити їх нестерпного смороду, що йде з полів фільтрації.


Після виїзного засідання Громадської ради, каже Сорочук, було зрозуміло звідки йде неприємний запах. Мова, зокрема, йде про два джерела виникнення смороду: поля фільтрації цукрового заводу та місце скиду відходів на вулиці Мамсурова. Також вдалося дізнатися, що походження запахів різне і виникли вони внаслідок переробки відходів цукрового заводу та побутових зливів з мікрорайону Вересневе та села Гірка Полонка.


Справа в тому, що обидва населені пункти досі не підведені до центральної каналізації і як наслідок, вивіз зливів здійснюють на полях фільтрації. Внаслідок сполучення двох викидів, відбувається хімічна реакція, яка й призводить до жахливих неприємних запахів не лише у Луцьку, але й в навколишніх селах.


Натомість, інформацію про зливи відходів м'ясопереробних підприємств, каже Мар'яна Сорочук, не підтверджено.

Нині, додає активістка, виокремлено 2 способи нейтралізації запаху, який виникає внаслідок хімічної реакції різних видів відходів. Отож, місце, звідки витікає малясна барда потрібно залити вапном, що дозволить уникнути поширення запахів. Інший варіант передбачає змішання гіпохлориду натрію із відходами, які нині є на полях фільтрації, що дозволить повністю усунути будь-які запахи. Втім, поки цей варіант досліджується.


“Нам треба усунути не лише запах, але і його причину. Найближчим часом на Гнідавському заводі планують встановити очисні механізми, які забиратимуть елементи, що дають запахи. В найближчий рік-півроку, як нам пояснили на заводі, там буде безвідходне виробництво. Але лишається проблема зі зливними стоками. Якби гілки каналізації з Гіркої Полонки були під'єднані до центральної каналізації, то не було б смороду. Тому треба піднімати питання, щоб міська рада та район довели усі каналізаційні гілки до центральної каналізації”, - зазначає Сорочук.

Kclrc1EeAtc  

 


Натомість представник Держекоінспекції повідомив, що згідно з їхніми дослідженнями фактів про конкретний вплив заводу — немає. Натомість, екоінспекції потрібно ще максимум 5 робочих днів, аби довести дослідження до кінця і оприлюднити його результати. Екологи також запевняють, що необхідно ставити питання перед Луцькрадою щодо добудови каналізації із Вересневого та Гіркої полонки, а також побудувати місце для зливу відходів одразу з очисною системою.


Своєю чергою, очільниця с. Гірка Полонка Ніна Симонович наголошує, що громада села повинна мати свій каналізаційний об'єкт. Для цього сільрада впродовж останніх кількох років подавала відповіні звернення в районну та обласну ради щодо виділення коштів на будівництво каналізації. Реалізація проекту в цілому вартуватиме 3,7 мільйона гривень. Частину коштів районна рада уже виділяла і ресурси одразу були освоєні. Нині залишилося залучити ще 1,8 мільйона гривень.

VrcRNZMq2DI


Минулоріч, каже жінка, сільрада подала проект на конкурс інвестиційних програм, в рамках якого відбувається фінансування будівництва об'єктів із Фонду Регіонального Розвитку. Їхній проект отримав підтримку і сьогодні він знаходиться на розгляді у Мінрегіонбуді. 
“Ми будемо знаходити компроміс з усіма гілками влади, але завершити будівництво вкрай необхідно. Робиться досить серйозний проект будівництва і він нам дуже потрібен. Я вбачаю вирішення проблеми в тому, що як тільки ми віднайдемо кошти, то одразу визначимо підрядника і завершимо будівництво”, - наголошує Ніна Симонович.

Одночасно, депутат Луцької міської ради, який уже більше 16 років мешкає у мікрорайоні Вересневе Борис Смаль запевняє, що джерелом неприємних запахів є не фекальні відходи на полях фільтрації і навіть не Гнідавський завод, а щось інше, те, що визначити не так просто. За його словами, запах не постійний, а навпаки, то зникає, то з'являється, отже наймовірніше, що сморід викликаний несанкціонованим зливом невідомих речовин.


Таким чином, після обговорення чи не найактуальнішої проблеми Луцька, члени Громадської ради дійшли згоди в тому, аби звернутися до голови Волинської ОДА з рекомендацією створення робочої групи, до складу якої обов'язково включити представників Держпродспоживслужби.

zEK4Rzx5bN8